.















.

Základní rozdělení mutací

Mutace se dělí:

Mutace dominantní
- Šedozelená 1f, 2f ( první odchov Pan Machu v Česku)
- Tmavo zelená 1f, oliva 2f (Již existuji v USA)
- Misty (Již existuji v USA)
- Straky (Již existuji v USA)
- Žlutá 1f, 2f (Již existuji v USA)
- Bílá 1f, 2f (Již existuji v USA)





Mutace recesivní
- Modrá
- Aqva
- NSLino
- Plavá
- DEC
- Straka





Mutace vázané na pohlaví
- Skořice (Již existuji v USA)
- Ino
- Pallid ( v EU nazýván nesprávně SKOŘICE, mutace postavená na stejném genu, jako Ino,
DÁ SE SPOLU KOMBINOVAT NA Pallid Ino pouze samec)
- Pallid Ino = Lecewing
- Opalín
- Isabela = Pallid ( oba názvy jsou zaužívané dle literatury mutací )

Tabulku základních mutací můžete shlédnout zde

Tohle je důležité znát pro následné skládání a kombinace barev. Znát dědičnost primárních barev pro docílení sekundárních barev a barevných kombinací. Při zabývání se vytváření dalších barevných kombinací tří a více barev, které již jsou odchovány.

Základní pravidla u Dominantních barev, že neexistuje na tyto barvy štěpitelný jedinec, pouze může mít v sobě faktor dominantní barvy. Pokud se takto dva jedinci náhodně nespojí. Nedojde k odchovu dominantní barvy. Viz. první odchov Šedozeleného jedince ze dvou přírodních jedinců. Mám ve svém chovu, takto náhodně sestavený pár. Který z 15 mláďat odchoval 5 přírodních a 10 mutačních. Ve složení páru dominantní barva x zelený jedinec. Vždy se docílí odchovu obou pohlaví a počet barevných v procentech je vždy náhodný, v poměru přírodní x barva.

Základní pravidla u Recesivních barev, že pro odchov této barvy je nutno mít dva jedince co štěpí na barvu, tím se docílí odchovu barvy, ale jedinci přírodní jsou bez záruky štěpitelní na barvu, proto doporučuji. Štěpáka x barvu. Jedno je který ze dvou je samec a která je samice při skládání páru. Štěpák x barva. Takto složený pár odchová v barvě obě pohlaví a obě pohlaví štěpáků. Pro prodej je důležité pravidlo být si jistý 100% štěpitelností jedinců!!!!

Základní pravidla u Vázané na pohlaví barev, že štěpí pouze samec, proto je vázaná na pohlaví. Takže samice neštěpí na vázané na pohlaví. Při kombinaci s jinou recesivní barvou může alespoň štěpit na modrou atd. Nikdy né na vázané na pohlaví. Pro docílení odchovu obou pohlaví barvy vázané na pohlaví, je nutné mít v tomto případě nej méně Samce štěpitelného na barvu x samice barva. Tím se podaří odchovu Samců i samic v barvě mutace + samců štěpáků díky matce, která dává štěpitelnost všem samcům + samic ne mutačních tzv. přírodních. V případě složení páru samec barva samice přírodní, se rovná. Všichni samci štěpáci po samci, všechny samice v barvě mutace. Nedoporučený způsob složení páru je štěpák vázaný na pohlaví a samice přírodní. Docílí se samců bez záruky štěpitelnost na barvu a samic v barvě, ale také přírodních samic.

Tento základní a velmi stručný popis dědičnosti je nejnutnější pro uvědomění si, čeho chci při chovu docílit. Nejedná se o zcela vyčerpávající kuchařku genetiky, ale pouhý náhled a ujasnění si základních pravidel, která primární barva patří do dané skupiny. Pro nastudování obsáhlejší genetiky a vazeb je nutné prostudovat řádnou literaturu, známých autorů... Tento text je vytvořen, pro usnadnění a orientování se v genetice. Správnému nákupu jedinců při skládání pár. Také mi má usnadnit vysvětlování a odepisování na emaily při stále diskutovaném tématu GENETIKA

.
. copyright © 2009 by Tomáš Bednář